Hazır Beton Siparişi

Hazır Beton Siparişi

Hazır Betonun Siparişi
Hazır betonu sipariş vermeden önce, yapınızda ne tür beton kullanılacağını doğru tespit etmeniz gerekir. Çünkü, birçok durumda sipariş edilen beton sınıf dayanımı talebini karşılamasına rağmen, istenen işlevi yerine getirmeyebilir. Beton sınıfı, mevcut statik yapı projesinin üzerinde görülebilir. Ancak çevre şartları iyi tetkik edilmelidir. Gerektiğinde, hazır beton tesislerindeki uzmanlar da bu konuda yardımcı olabilirler.

Hazır beton siparişinde aşağıdaki noktalara dikkat edilmesi gerekir:

1- Beton cinsimizi bilmeliyiz.Bunu projemizin üzerinden öğrenebiliriz.
2- Beton içerisinde kullanılacak agreganın maksimum dane boyutunu bilmeliyiz.Bu konudaki karar tamamen teknik sorumluya aittir.Teknik sorumlu ile görüşerek bu netleştirilir.
3- Betonumuzun hangi yapı için (temel,perde,kolon,tabliye,zemin betonu,çatı,kubbe) hangi kıvamlarda kullanılması gerektiğini bilmeliyiz. Bu konu teknik ekip ve uygulayacak olan ekip ile koordine edilerek tespit edilir.

4- Beton miktar ihtiyacını ve kaç seferde bu ihtiyacımızın karşılanması gerektiğini bilmeliyiz.Bu konu teknik ekip ve uygulama ekibi ile netleştirilir 5- Beton döküm hizmet tipini (pompalı,mikserli) bilmeliyiz.
6- Özel formülasyona (,Kendiliğinden yerleşme ,Asidik ortam,Sülfatlı ortam,Karbonatlaşma,Klor etkisi,Hafiflik,Ağırlık,Donma Çözülme) ihtiyacımız olup olmadığını bilmeliyiz.
7- Zemin veya atmosferde, betonarme elemanlar üzerinde olumsuz etkilerde bulunabilecek çevresel koşullar (sülfat, deniz suyu, asitler, donma-çözülme vb) hakimse, beton üreticinizi bilgilendirin.
8- Beton hammaddeleri hakkında genel bilgi sahibi olmalıyız.
9- Fiyatlar hakkında ön araştırma yapmalıyız.

Hazır Betonun Taşınması
Hazır beton, çabuk kullanılması gereken bir üründür; üretiminden itibaren yaklaşık 2 saat içerisinde, müşteri tarafından teslim alınması ve kalıba yerleştirme işlemine başlanması gerekir. Bu süre, bulunulan ortamın koşullarına, çimento ve betonun cinsine ve kimyasal katkıların türlerine bağlı olarak değişebilir.

Hazır beton, bu özelliği nedeniyle "transmikser" adı verilen özel araçlarla taşınır ve teslimata kadar homojenliğini koruması için transmikserde karıştırılır. Bu karıştırma, beton sınıfına bağlı olarak farklı devirlerde yapılır.

Taşıma işlemi, tesisin işletme bölümünün sevkiyat programına göre gerçekleştirilir; transmikser operatörü ve gerektiğinde beton pompası operatörü taşıma ve teslim işleminin diğer sorumlularıdırlar. Transmikser operatörü betonu müşterinin şantiyesine taşır, pompa operatörü de betonu istenilen noktaya, kalıba aktarır. (Pompa mobil veya sabit olabilir.)